سریالی که به خلافکاران کمک کرد؟!

ایران بانو دات کام


 بسیاری از منتقدان لقب بهترین سریال تاریخ را به «بریکینگ بد» داده‌اند.روایتی تاثیرگذار که توانسته در ‌‌نهایت مخاطب را هم از خشنوت بیزار کند و هم از مواد مخدر.

 

اخبار,اخبار فرهنگی ,بهترین سریال‌های ضد اعتیادی

 

 حتی گفته شده که این سریال یکی از بهترین سریال‌های ضد اعتیادی است که تا به امروز ساخته شده است. اما گویا این تنها تاثیر این سریال شناخته شده نبوده است. بنا بر آمار پس از پخش آن، نه تنها خشونت و استفاده از تکنیک‌هایش در میان دوستدارانش افزایش یافته بلکه فروشندگان مواد مخدر هم روششان را تغییر داده و از والتر وایت تقلید می‌کنند.
 
بریکینگ بد (Breaking Bad) که به فارسی افسارگسیخته ترجمه شده است، مجموعه تلویزیونی درام آمریکایی است که در شهر البوکرکی در ایالت نیومکزیکوی آمریکا ساخته شده است. این مجموعه که سازنده آن «وینس گیلیگن» (Vince Gilligan) است تا به حال موفق شده جوایز زیادی همچون امی و گلدن گلوب را به دست آورد. بازیگر نقش والتر وایت که نقش آن را «برایان کرانسون» (Bryan Cranston) بازی کرده سه جایزه پیاپی بهترین بازیگر نقش اول مرد مجموعه‌های درام را به دست آورده است. او همچنین دو جایزه امی بهترین بازیگر مرد و نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر مرد مجموعه درام و سه بار نامزد جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین بازیگر مرد مجموعه درام شده است.
 
بریکینگ بد داستان یک دبیر شیمی به نام «والتر وایت» است. او در دوران میانسالی خود متوجه می‌شود که به سرطان ریه دچار شده و درصد پایینی امکان نجات دارد. نداشتن وضعیت مالی مناسب از یک طرف و انتظار برای تولد کودکی ناخواسته از طرف دیگر باعث می‌شود تا او تحت فشار قرار بگیرد و برای تامین خانواده خود به تولید مت‌آمفتامین یا‌‌ همان شیشه رو بیاورد.
 
به علت تسلط او بر علم شیمی، موادی که تولید می‌کند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. او در کنار همکارش که قبلا شاگرد او بوده، «جسی پینکمن» که نقشش را آرون پاول (Aaron Paul) بازی می‌کند، وارد مسیری خطرناک می‌شوند.

 

اخبار,اخبار فرهنگی ,بهترین سریال‌های ضد اعتیادی

 
این خلاصه تنها قسمت اول این سریال ۶۲ قسمتی را به تصویر می‌کشد. داستان سریال به مرور زمان پیچیده‌تر و مشکلات این دو شخصیت هم بیشتر می‌شود.
 
«وینس گیلیگن» سال‌ها نویسنده مجموعه پرونده‌های اکس که از شبکه فاکس پخش می‌شد بود. او به گفته خودش قصد داشت تا فیلمی بسازد که در آن فردی خوب به نقشی منفی تبدیل شود. و این مسیر آنچنان ادامه پیدا می‌کند که در ‌‌نهایت والتر وایتی که شخصیتی آرام و دوست داشتنی داشت به شخصیتی غیر واقعی برای اطرافیانش تبدیل می‌شود.
 
در سایت متاکریتیک اولین فصل سریال از ۱۰۰ رتبه ۷۴، فصل دوم نمره ۸۵، فصل سوم ۸۹، فصل چهارم ۹۶ و فصل پنجم نمره ۹۹ را از منتقدان گرفت. در روزهای پایانی نمایشش این سریال جزو پر بازدید‌ترین برنامه‌های تلیزیون آمریکا بود.
 
تصویرسازی سریال آنچنان قوی است که در مورادی (مخصوصا فصل‌های ابتدایی) مخاطبان در طول تماشای آن تحریک می‌شوند که به مصرف مواد روی آوردند. اگر تجربه این کار را هم داشته باشند این تحریک شدید و شدید‌تر می‌شود. مخصوصا محوریت داستان که بر روی خالص بودن ماده تولید شده والتر وایت تاکید می‌کند. خشونت به کار گرفته شده در داستان هم شدید است آنقدر شدید که حتی در قسمت‌هایی دیدن آن برای افراد زیر سن قانونی منع شده است.‌‌ همان طور که گفته شد این سریال یکی از بهترین سریال‌های تاریخ نام گرفته است.

 

اخبار,اخبار فرهنگی ,بهترین سریال‌های ضد اعتیادی

 
شاید در فصل‌های ابتدایی سریال آنچنان هدف‌های اخلاقی آن به چشم نیاید. اما هر چه به انتهای آن نزدیک‌تر می‌شویم، خصوصیات اخلاقی‌ای مثل طمع، غرور، دروغ و... آنچنان قبیح به نظر می‌آیند که «بریکینگ بد» را به یکی از آموزنده‌ترین سریال‌های ساخته شده تبدیل کرده است. اما آیا تمام مخاطبان تخت تاثیر همین هدف سریال قرار گرفتند؟ این سوال وقتی مطرح شد که بر روی بسیاری از صفحات حوادث و رسانه‌های خبری جملاتی همچون «آیا واقعا مجرمان از بریکینگ بد تقلید می‌کنند؟» نقش بست.
 
مثلا گاردین در مقاله‌ای نوشت: «فقط شخصیت پردازی‌های خوب این سریال نبود که مردم را به سوی خودش کشید بلکه به نظر می‌رسد بسیار از طرفداری این سریال – که مشخصا ما نمی‌دانیم چند نفر هستند- آن را به عنوان منبعی از توصیه‌های عملی و اطلاعاتی می‌دانستند.»
 
یکی از این موارد پرونده «کونتال پاتل» بود. او که یک طراح گرافیت ۳۷ ساله است سعی کرد تا مادر خودش را با سم «ابرین» بکشد. مادر کونتال با ازدواج او مخالف بود و به همین دلیل او تصمیم گرفت تا این سم کشنده را از طریق اینترنت خریداری کند. سمی که بسیار به سم «رایسین» استفاده شده در سریال نزدیک بود. هرچند میزان سم برای کشتن مادر کافی نبود.
 
کونتال گفته است که بر اثر دیدن این سریال آمریکایی به فکر کشتن مادرش با این سم کشنده افتاده است.
 
در فلوریدا پلیس حدود ۳۱۸ کیلو ماریجوانا در منزل «راین کارول» پیدا کرد. در حالی که سال پیش از این او زندگی‌ای عادی داشت. به گفته خودش وقتی از او پرسیدند که چرا انقدر سریال «بریکینگ بد» موفق بوده است گفته: «مردم می‌توانند با شخصیت‌های اصلی ارتباط برقرار کنند.»
 
در بوستون معلمی به نام «استفن دوران» که متوجه شده بود به سرطان مبتلا شده است، به جرم قاچاق شیشه دستگیر می‌شود. تازه بعد از آنکه ۴۸۰ گرم آن به او تحویل داده شده بود.
 
در واشنگتن پرونده‌ای در حال بررسی است که در آن «جیسون هارت» اعتراف کرده که قصد داشته جسد نامزدش «ریگان جولی» را که بعدش از کشتن، همچون والتر و جسی در سریال «بریکینگ بد» در اسید حل کند.
 
هم خانه‌ی او به پلیس گفته که این سریال محبوب او بوده است و حتی پلیس در بررسی‌های خود دی وی دی مربوط به قسمتی که در آن والتر وایت به همکار جوانش یاد می‌دهد که چطور جسد قاچاقچی مواد را در اسید حل کند را پیدا کرده است.
 
در بوستن مشخص شد که درآمد یک استاد ۷۴ ساله ریاضیات که هم در دانشگاه بوستون تدریس می‌کرده نها از راه تدریس نبوده است. «ایرینا کریستی» با همکاری پسر ۲۹ ساله‌اش «گریگوری جنکین» یک آزمایشگاه تولید شیشه را در خانه‌شان برپا می‌کند. در سال ۲۰۱۱ پسر، خودش را به پلیس معرفی می‌کند و همراه مادرش به جرم فعالیت در زمینه مواد مخدر بازداشت می‌شوند. به ویژه آنکه خانه آنان که آزمایشگاه‌شان در آن قرار داشت ۵۰۰ فوت با یک دبستان فاصله داشت.
 
شاید جالب‌ترین این موارد مردی ۵۵ ساله به نام «والتر وایت» باشد که در سال ۲۰۱۱ به صدر لیست کلانتر آلاباما رسید. بله والتر وایت واقعی هم به جرم تولید و قاچاق شیشه تحت پیگرد بود. 

 

اخبار,اخبار فرهنگی ,بهترین سریال‌های ضد اعتیادی

 
حتی گفته شده بعد از اتمام این سریال قاچاق چیان و تولیدکنندگان شیشه هم روش ساخت خود را تغییر داده‌اند. دیگر در مناطق مختلف شیشه‌های آبی رنگی پیدا می‌شد که به فرمول تولید والتر وایت بسیار نزدیک بود.

بدین ترتیب سریال  «بریکینگ بد» از یک سو به ادعای منتقدان توانسته در ‌‌نهایت مخاطب را از خشنوت و مصرف مواد مخدر بیزار کند و از سوی دیگر بنا بر آمار پس از پخش این سریال، نه تنها خشونت و مصرف موادمخدر افزایش یافته، بلکه فروشندگان مواد مخدر هم روششان را تغییر داده و از والتر وایت تقلید کرده‌اند.
اخبار فرهنگی - فرارو

 

 گرد آوری مطالب : iranbanou.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه