نشست خبری فیلم «چ» که با هدایت حاتمی کیا و اجرای گبرلو پیش رفت، جای سوالات بی پاسخ و البته ممنوعی بود که باعث ناراحتی بسیاری از اهل رسانه و البته چند چهره خاص دیگر شد.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
هفته نامه حاشیه: چمران یکی از پرتنش ترین فیلم ها و حاتمی کیا یکی از جنجالی ترین کارگردانان جشنواره فیلم فجر امسال بود. نشست خبری فیلم «چ» که با هدایت حاتمی کیا و اجرای گبرلو پیش رفت، جای سوالات بی پاسخ و البته ممنوعی بود که باعث ناراحتی بسیاری از اهل رسانه و البته چند چهره خاص دیگر شد.

همان روز خبرنگار «حاشیه» پی برد که حاتمی کیا به شرطی در این نشست حاضر شده که برخی سوال ها (به ویژه درباره فریبرز عرب نیا) از او پرسیده نشد اما نگار حسیخانی، سینمایی نویس «حاشیه» درباره حضور محسن چاوشی از حاتمی کیا سوال پرسید.

جواب حاتمی کیا باعث شد تا ما به سراغ زوایای دیگری از این ماجرا برویم، جوابی که باعث ناراحتی محسن چاوشی شده بود. همانطور که در متن جواب حاتمی کیا می بینید موضوع مختصر مطرح شده و با آنچه از طرف چاوشی مطرح شده منافاتی ندارد اما شاید دامن زدن به این موضوع از طرف خبرنگاران رسانه های دیگر به نوعی باعث دلخوری چاوشی شد و فضا را ملتهب کرد.

خود چاوشی هم در فیس بوکش از دوستان مطبوعاتی اش خواست به این موضوع دامن نزنند تا همه چیز در آرامش کامل برگزار شود چرا که به قول او این روزها فضا به آرامش نیازدارد. اما با اینحال ما در این گزارش خواستیم داستان به هم رسیدن چاوشی و حاتمی کیا را که با محوریت فیلم «چ» اتفاق افتاد بگوییم و سرانجامش را.

«چ» مثل چاوشی - تصویر 2

حاشیه: چرا در تیتراژ فیلم، اثری از صدای محسن چاوشی نبود؟ ممکن است در اکران عمومی تیتراژ فیلم با صدای محسن چاوشی پخش شود؟

حاتمی کیا: من نمی دانم این موج خبری را چه کسی درست کرده. قضیه اصلا این نبوده. محسن چاوشی قرار بود یک چیز جداگانه ای برای این فیلم بسازد و این اصلا ربطی به تیتراژ خواندن برای این فیلم نداشت.

تقریبا همزمان با روزهای آغازین جشنواره فغیلم فجر محسن چاوشی روی صفحه شخصی خود در فیس بوک یک حرف را نوشت و یک لبخند هم کنار آن قرار داد. پست خیلی کوتاه محسن چاوشی این بود: «چ». همین پست کوتاه هزاران کامنت و لایک گرفت و هر کسی برداشت خود را از این پست نوشت.

این پرسش پیش می آمد که نکند چاوشی با پروژه «چ» حاتمی کیا همکاری کرده؟ البته به دلایل مختلف بعید به نظر می رسید. شاید این هم یکی از همان هوشمندی های در تعلیق گذاشتن مخاطب از طرف چاوشی باشد. چند روز بعد، سایت «موسیقی ما» به این گمانه زنی پایان داد و با انتشار خبر همکاری چاوشی با فیلم «چ» به آن رسمیت بخشید. تا اینجا همه طرفداران محسن چاوشی مطمئن شدند که این خواننده، تیتراژ این سریال را خواهد خواند.

فیلم در جشنواره اکران شد ولی هیچ خبری از صدای محسن چاوشی در هیچ کجای این فیلم نبود و نوبت رسید به سوال خبرنگاران از حاتمی کیا و همانطور که در ابتدای گزارش خواندید، سوال «حاشیه» درباره چاوشی و جواب حاتمی کیا. اما اتفاقاتی که بعد از این نشست و حرف های حاتمی کیا افتاد، موضوع را به فاز دیگری برد. چاوشی پست چند روز قبل خودش (چ) را پاک کرد و پست جدیدی گذاشت: «علاج واقعه قبل از وقوع، به دلیل طرح ادعاهایی سراسر وارونه و کذب درباره نحوه همکاری بنده با پروژه چ، در نشست مطبوعاتی این فیلم در جشنواره، بهتر است کماکان سنتوری اولین و آخرین تجربه ام در سینما باشد.» اما محسن چاوشی چرا ناراحت شده و این پست را گذاشته بود؟

التماس حاتمی کیا به آقای خاص

یکی از نزدیکان و همراهان همیشگی محسن چاوشی که به دلایل شخصی خواست نامش در این گزارش آورده نشود، روایت دیگری از این ماجرا دارد. روایت او چیز علیحده و متضاد با آنچه حاتمی کیا در نشست مطبوعاتی اش گفته نیست بلکه به قول او: «حرف از اخلاق است و سوء استفاده تبلیغاتی که از چاوشی در این نشست شد و همه چیز طوری جلوه داده شد که انگار محسن و همکارش شیفته وار دنبال این کار بوده اند.»

از او درباره روند شکل گیری این ماجرا می پرسیم که این قضیه خواندن برای تیتراژ فیلم چمران و اصولا همکاری چاوشی با حاتمی کیا از کجا شروع شد و چرا به اینجا رسید که می گوید: «موضوع از اینجا شروع شد که از طرف دفتر شرکتی که حاتمی کیا در آن کار می کند با محسن چاوشی تماس گرفته شدو از آنها دعوت شد تا ضمن جلسه ای با حاتمی کیا فیلم «چ» را هم ببینند. محسن چاوشی هم به همراه حسین صفا به دفتر حاتمی کیا می روند، فیلم را می بینند و قرار می شود که یک کار به بهانه این فیلم بسازند.

 البته محسن خیلی از فیلم خوشش نیامد و شاید یکی از دلایل دلخوری اش از حاتمی کیا و حرف هایش در نشست مطبوعاتی هم همین باشد که حاتمی کیا تلویحا او را خیلی مشتاق این فیلم نشان داده و انگار که چاوشی خواسته برود و این فیلم را ببیند ولی آنچه مشخص است، این نکته است که محسن آدم آنچنان سینمایی نیست که بخواهد از چند و چون چنین فیلمی و جزییاتش خبر داشته باشد یا ویژگی داشته باشد این فیلم که بخواهد قبل از نمایش آن را به صورت خصوصی ببیند. پس دعوت از طرف آنها بوده و اتفاقا بعد از این جلسه هم خود حاتمی کیا و دفترش خیلی پیگیر نحوه قرارداد، نوشتن ترانه و ... بوده اند.»

از او می پرسیم در این جلسه چه اتفاقاتی افتاد؟ که پاسخ می دهد: «آنطور که من می دانم محسن خیلی از فیلم خوشش نیامد. همینطور حسین صفا که قرار بود ترانه این آهنگ را بسازد. محسن اصالتا کُرد است و نسبت به سکانسی که کُردها روی هم اسلحه می کشند به حاتمی کیا نقد داشت که چرا باید این صحنه در فیلم باشد. یا حسین صفا از حاتمی کیا می پرسد که اگر چمران چریک بوده، چرا در این فیلم کت و شلواری نشان داده شده است؟ در نهایت اینکه هیچ اشتیاقی واقعا از طرف چاوشی و صفا برای کار در این پروژه نبوده است. حتی من می دانم که آنها در شش و بش همکاری کردن یا نکردن بوده اند و از طرفی هم خیلی از فیلم خوششان نیامده، به دلایلی که گفتم.»

با این وجود عصبانیت محسن چاوشی بعد از صحبت های حاتمی کیا چه دلیلی می توانسته داشته باشد. آنطور که این فرد نزدیک به چاوشی می گوید: «در آن جلسه هم قرار بر تیتراژ خواندن نبوده است اما حرکتی که آقای حاتمی کیا انجام داد برای محسن ناپسند بود. محسن اصلا اهل جوگیری یا جنجال و این حرف ها نیست. همه این را می دانند. حاتمی کیا از برد تبلیغاتی محسن استفاده کرد. همین که او در صفحه اش این خبر را نوشت، هزاران نفر لایک کردند و کامنت گذاشتند. اما حاتمی کیا طوری جلوه داد که انگار چاوشی مشتاق بوده و خودش رفته فیلم را دیده و خواسته که این کار را انجام بدهد. فضاسازی که در این جلسه شد، چیزی نبود که از یک کارگردان حرفه ای بشود انتظار داشت.»

اما حاتمی کیا جز یک جمله چیز دیگری نگفته و شاید رسانه ها با داغ کردن این موضوع باعث دلخوری هایی شده اند. «من خبر دارم که حتی برای موضوع نوشتن ترانه حاتمی کیا حدود یک ساعت با حسین صفا، ترانه سرای این کار صحبت کرد و از علاقه اش به صدای چاوشی گفت. قرار هم بر این بوده که موضوع ترانه یک کار ملی باشد و نه فقط در انحصار یا درباره فیلم چمران. اما متاسفانه خروجی که از صحبت های حاتمی کیا منتشر شد برای خیلی ها این بود که محسن چاوشی بلند شده و رفته دفتر حاتمی کیا و از او خواسته چیزی برای این فیلم بخواند که این موضوع صحت ندارد و اتفاقا کاملا برعکسش مصداق دارد.»
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه